1.Rotationsfunktion
Det manuella operationsbordet kan roteras 360°, läkare kan justera vinkeln efter sin hållning under operationen, vilket avsevärt ökar operationsutrymmet. (Valfritt)
2.Snabbväxling till flexposition
Operationsbordet kräver 200°utskjutningen (flexionen) på bordsytan samtidigt genom att manövrera handtaget, vilket kan användas för att ersätta ländryggsfunktionen.
3. Bordsskiva med dubbla lager
Bordsskivan kräver en bordsskiva i dubbelskiktat kompositmaterial, låg röntgenabsorptionskoefficient och högupplöst perspektiveffekt.
4. Rostfritt stålmaterial
Ramen, basen, lyftpelaren och huvudväxellådan är alla tillverkade av rostfritt stål (304), vilket är lätt att rengöra och skrubba, syra- och korrosionsbeständigt, vilket säkerställer att det aldrig rostar.
5. Hydraulisk och manuell justering
Lyftning och sänkning av det hydrauliska manöverbordet använder en pedaloljepump, vilket gör det smidigt och säkert. Alla andra rörelser manövreras av det mekaniska växellådan.
Pparametrar
| Modellartikel | TY manuellt operationsbord |
| Längd och bredd | 2020 mm * 500 mm |
| Höjd (upp och ner) | 1010 mm/760 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 45°/70° |
| Bakplatta (upp och ner) | 75°/ 15° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 20°/ 20° |
| Njurbrohöjd | ≥110 mm |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |