TS hydrauliska operationsbord är lämpligt för thorax- och bukkirurgi, ÖNH, obstetrik och gynekologi, urologi och ortopedi etc.
Till skillnad från vanliga manuella operationsbord använder vi ett hydrauliskt lyftsystem och en gasfjäder för att justera rygg- och benplattorna. Gör justeringsprocessen både tyst och bekväm.
Den Y-formade basen används för att säkerställa att det hydrauliska operationsbordet har högre stabilitet och fritt utrymme, så att sjukvårdspersonalen kan närma sig patienten på noll avstånd.
De stora hjulens design gör den också antivibrerande och dekompressionsdämpande under rörelse.
1. Avancerat minnesskum
Ytmaterialet på det hydrauliska operationsbordet är flamskyddat och antistatiskt. Den gjutna polyuretanmadrassen (PU) är lätt att rengöra och har lång livslängd.
2. Inbyggd njurbrygga.
För in ett handtag i motsvarande hål, rotera handtaget och låt midjebryggan gå upp eller ner till lämplig position, dra sedan ut handtaget. För det hydrauliska operationsbordet TS är midjebryggans höjd över 100 mm.
3. ImporteradHydraulicSsystemet
Importerat hydraulsystem från Amerika gör att det manuella manöverbordet rör sig stabilt och snabbt.
4. EnvinkelformadAjusteringarwmedGas Sfjädrar
Både ryggplattans och benplattans leder på TS hydrauliska operationsbord är utrustade med gasfjädercylinderstödstrukturer, vilket gör olika justeringar skonsamma, tysta och vibrationsfria, samtidigt som de effektivt skyddar ledstrukturen och förhindrar att patienten faller.
5. Lstörre hjuldesign
Basen på det mekaniska hydrauliska operationsbordet är utformad med stora hjul (diameter≥100 mm), vilket är flexibelt att röra sig. Hjulen höjs vid inbromsning, sängbotten har fast kontakt med marken och stabiliteten är god.
Pparametrar
| Modellartikel | TS hydrauliskt operationsbord |
| Längd och bredd | 2050 mm * 500 mm |
| Höjd (upp och ner) | 890 mm/690 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 60°/60° |
| Bakplatta (upp och ner) | 75°/ 15° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 30°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 20°/ 20° |
| Njurbrohöjd | ≥110 mm |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Sstandardtillbehör
| Inga. | Namn | Kvantiteter |
| 1 | Anestesiskärm | 1 styck |
| 2 | Kroppsstöd | 1 par |
| 3 | Armstöd | 1 par |
| 4 | Axelstöd | 1 par |
| 5 | Knäkrycka | 1 par |
| 6 | Fästklämma | 1 uppsättning |
| 7 | Madrass | 1 uppsättning |
| 8 | Kroppsrem | 1 uppsättning |