TS-1 mekaniska operationsbord är tillverkat av rostfritt stål, vilket har hög mekanisk hållfasthet, korrosionsbeständighet och är enkelt att rengöra.
Justera höjden på sängytan med hydraulisk drivning och justera vinkeln på bakbensplattan med andra hjälpverktyg.
Den T-formade basen på det hydrauliska operationsbordet är stabil och kan även ge läkare som arbetar länge tillräckligt med benutrymme.
Det finns två alternativ: integrerad benplatta och delad benplatta, lämplig för personer med olika kundbehov.
1.T-bas
Den ergonomiska T-formade basen på det manuella operationsbordet har inte bara god stabilitet och flexibel rörelse, utan ger också läkare tillräckligt med benutrymme för att minska trötthet under långvarigt arbete.
2.Inbyggd njurbrygga
Den inbyggda ländryggsbron kan höjas med 110 mm, vilket är bekvämt för läkare att utföra njurkirurgi.
3. Diverse tillbehör
Standardtillbehören inkluderar axelstöd, axelstöd, kroppsstöd, anestesiskärm och benstöd för att underlätta olika operationer.
4. Hydrauliskt höjdsystem
Den är hydrauliskt driven och höjden på det mekaniska operationsbordet justeras med fotpedalen. Den går smidigt och tyst. Den kan fungera normalt även vid strömavbrott. För områden med instabil elektricitet kan hydrauliska operationsbord väljas.
5.Integrerad benplatta eller delad benplatta
Det finns en enkel version av den övergripande benplattan, priset är fördelaktigt. Det finns också en delad benplatta, som kan justeras upp och ner, och kan expanderas utåt för att underlätta olika operationer i nedre extremiteterna.
Pparametrar
| Modellartikel | TS-1 mekaniskt operationsbord |
| Längd och bredd | 1980 mm * 500 mm |
| Höjd (upp och ner) | 950 mm/750 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 45°/ 90° |
| Bakplatta (upp och ner) | 75°/ 30° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 20°/ 30° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 20°/ 20° |
| Njurbrohöjd | ≥110 mm |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Sstandardtillbehör
| Inga. | Namn | Kvantiteter |
| 1 | Anestesiskärm | 1 styck |
| 2 | Kroppsstöd | 1 par |
| 3 | Armstöd | 1 par |
| 4 | Axelstöd | 1 par |
| 5 | Knäkrycka | 1 par |
| 6 | Fästklämma | 1 uppsättning |
| 7 | Madrass | 1 uppsättning |