TDY-Y-1 elektriskt hydrauliskt operationsbord använder elektrisk importerad hydraulisk transmissionsstruktur, som ersätter den traditionella elektriska tryckstångstransmissionstekniken.
Positionsjusteringen är mer exakt, rörelsehastigheten är mer enhetlig och stabil, och prestandan är pålitlig och hållbar.
Den Y-formade basen säkerställer stabilitet och tillräckligt med benutrymme.
Förflyttningsfunktion och genomskinlig sänggavl, försedd med C-båge, kan utföra helkroppsröntgenskanning.
Det dubbla styrsystemet är, utöver den handhållna fjärrkontrollen, utrustat med ett nödstyrsystem för kolumner. Återställningsfunktionen med en knapp ökar läkarens arbetseffektivitet.
Detta elektrohydrauliska integrerade operationsbord är lämpligt för olika typer av kirurgiska ingrepp, såsom bukkirurgi, obstetrik, gynekologi, ÖNH, urologi, anorektal kirurgi och ortopedi, etc.
1.Dubbelt kontrollsystem
TDY-Y-1 elektrisk-hydrauliska operationsbord har dubbla styrmetoder, en är trådbunden styrenhet med automatisk nivååterställning med en knapp. Och den andra är ett nödstyrsystem för kolumner. Två uppsättningar oberoende operativsystem med samma funktion säkerställer att nödstyrsystemet fortfarande kan fungera tillförlitligt även om den trådbundna styrenheten slutar fungera, vilket garanterar säker användning av operationsbordet.
2. Tillgänglig för röntgenundersökning
Bordsskivan på det elektrisk-hydrauliska operationsbordet kan släppa igenom röntgenstrålar, och en styrskena är installerad på undersidan av bordet för att transportera röntgenfilmlådor.
3. Kompatibel med C-båge
Den elektriska horisontella rörelsens slaglängd är 340 mm, vilket ger exakt och bekvämt positioneringsutrymme för C-bågen, och kan utföra helkroppsröntgen utan att flytta patienten.
4. Uppladdningsbara batterier
Det elektrisk-hydrauliska operationsbordet TDY-Y-1 är utrustat med högpresterande uppladdningsbara batterier som kan uppfylla behoven för ≥50 operationer, vilket säkerställer att det fungerar utan extern strömförsörjning. Det uppladdningsbara batteriet kräver inget underhåll och kan användas under lång tid. Samtidigt kan växelström användas för att tillhandahålla elektrisk energi för att garantera maximal säkerhet.
5.One-knappResetFsmörjelse
Den nya återställningsfunktionen med en knapptryckning förenklar komplicerade operationer
Parametrar
| Modellartikel | TDY-Y-1 elektriskt-hydrauliskt operationsbord |
| Längd och bredd | 1960 mm * 500 mm |
| Höjd (upp och ner) | 1090 mm / 690 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 60°/ 85°/ 0° |
| Bakplatta (upp och ner) | 85°/ 40° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 28°/ 28° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 18°/ 18° |
| Njurbrohöjd | 100 mm |
| Horisontell glidning | 340 mm |
| Nolläge | En knapp, standard |
| Flex/Reflex | Kombinationsoperation |
| Röntgenkort | Frivillig |
| Kontrollpanelen | frivillig |
| Nödstoppsknapp | Frivillig |
| Elektromotoriskt system | Chaoger från Taiwan |
| Spänning | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Sstandardtillbehör
| Inga. | Namn | Kvantiteter |
| 1 | Anestesiskärm | 1 styck |
| 2 | Kroppsstöd | 1 par |
| 3 | Armstöd | 1 par |
| 4 | Axelstöd | 1 par |
| 5 | Benstöd | 1 par |
| 6 | Fotplatta | 1 par |
| 7 | Handtag för njurbrygga | 1 styck |
| 8 | Madrass | 1 uppsättning |
| 9 | Fästklämma | 8 stycken |
| 10 | Fjärrkontroll | 1 styck |
| 11 | Kraftledning | 1 styck |
| 12 | Hydraulolja | 1 oljeburk |