Det mobila operationsbordet TDY-2 har en bädd och pelare helt i rostfritt stål (304), vilket är lätt att rengöra och föroreningsfritt.
Bordsytan är uppdelad i fem delar: huvudsektion, ryggsektion, rumpa och två avtagbara bensektioner.
Det mobila operationsbordet TDY-2 kan förflyttas över en sträcka på 340 mm, vilket ger ett bra perspektivområde för C-bågen under operation, och kan användas med röntgenfilmsboxar.
Dubbelledad huvudgavel, justerbar bengavel med gasfjäder. Använd tysta tyska hjul. Det finns även återställning med en knapp, knäppning med en knapp och säkerhetsfunktioner för knäckning som tillval.
Detta multifunktionella elektriska operationsbord är lämpligt för olika typer av kirurgiska ingrepp, såsom bukkirurgi, obstetrik, gynekologi, ÖNH, urologi, anorektal kirurgi och ortopedi, etc.
1.Dubbelfogad huvudplatta
Den dubbelledade huvudplattan på detta elektriska operationsbord kan fritt justera höjden på huvudgaveln, vilket gör att patienten kan ha en bekväm huvudvinkel vid operationer i olika positioner.
2. Benplattan kan vara elektrisk styrd eller gasfjäderstyrd
Benplattan kan styras med en gasfjäder eller uppgraderas till elektrisk styrning.
3. Dubbelt styrsystem som tillval
Handkontrollen och de valfria panelkontrollerna erbjuder dubbelt skydd vid kirurgi.
4.Stora hjul
Importerade tyska TENTE-hjul, slitstarka och tysta.
5. Inbyggt uppladdningsbart batteri
Det elektriska operationsbordet TDY-2 är utrustat med ett högpresterande uppladdningsbart batteri som räcker till 50 operationer. Samtidigt har det en växelströmsförsörjning för att ge elektrisk energi för att garantera maximal säkerhet.
6.Mer valfritt val
Valfri återställning med en knapptryckning, positiv flexion och omvänd flexion som tillval.
Pparametrar:
| ModellPunkt | TDY -2 Mobilt elektriskt operationsbord |
| Längd och bredd | 2100 mm * 550 mm |
| Höjd (upp och ner) | 1000 mm/700 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 45° 90° |
| Bakplatta (upp och ner) | 90°/ 17° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 15°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 25°/ 25° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 15°/ 15° |
| Njurbrohöjd | ≥110 mm |
| Horisontell glidning | 345 mm |
| Flex/Reflex | Kombinationsoperation |
| Röntgenkort | Frivillig |
| Kontrollpanelen | Standard |
| Elektromotoriskt system | Jiecang |
| Spänning | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Standardtillbehör
| Inga. | Namn | Kvantiteter |
| 1 | Anestesiskärm | 1 styck |
| 2 | Kroppsstöd | 1 par |
| 3 | Armstöd | 1 par |
| 4 | Axelstöd | 1 par |
| 5 | Benstöd | 1 par |
| 6 | Fotstöd | 1 par |
| 6 | Handtag för njurbrygga | 1 styck |
| 7 | Madrass | 1 uppsättning |
| 8 | Fästklämma | 8 stycken |
| 9 | Lång fästklämma | 1 par |
| 10 | Handfjärrkontroll | 1 styck |
| 11 | Kraftledning | 1 styck |