TDG-1 elektriskt operationsbord har fem huvudfunktionsgrupper: elektrisk justerbar sängytehöjning, framåt- och bakåtlutning, vänster- och högerlutning, ryggplattans höjning och broms.
Vackert utseende, hölje, bas, lyftpelare och sidoskenor på denna elektriska manöveranordning är alla tillverkade av högkvalitativt rostfritt stål, med hög finish, korrosionsbeständighet och hög mekanisk hållfasthet.
Justera intelligent olika positioner på det elektriska manöverbordet med enknappskontroll. Den använder ett elektriskt ställdon från LINAK, vilket är tyst, precist och har låg underhållskostnad. Stor hjulkonstruktion, tyst och anti-seismisk dekompression.
Detta elektriska operationsbord är lämpligt för olika typer av kirurgiska ingrepp, såsom bukkirurgi, obstetrik, gynekologi, öron-näsa-halskirurgi, urologi, anorekti och ortopedi, etc.
1.AvinkelformadAjusteringarwmedGas Sfjädrar
Både ryggplattans och benplattornas leder på det elektriska operationsbordet TDG-1 är utrustade med gasfjädercylinderstödstrukturer, vilket gör olika justeringar skonsamma, tysta och vibrationsfria, samtidigt som de effektivt skyddar ledstrukturen och förhindrar att patienten faller.
2.LINAK elektrisk linjär ställdon
Användningen av elektriska tryckstänger eliminerar behovet för medicinsk personal att manuellt styra operationsbordets position. Man behöver bara hålla i fjärrkontrollen, vilket är enkelt och arbetsbesparande. Jämfört med eftermarknadsunderhållet för det hydrauliska operationsbordet minskar det elektriska operationsbordet också avsevärt kostnaderna för eftermarknadsunderhåll. Under justeringsprocessen kan den elektriska tryckstången positioneras mer exakt, och justeringsprocessen är extremt tyst.
3. Y-typ bas
Sängbotten har en Y-formad design, vilket inte bara överensstämmer med den ergonomiska designen, förbättrar stabiliteten hos det elektriska operationsbordet, utan ger också mer fritt benutrymme för sjukvårdspersonalen, vilket gör att sjukvårdspersonalen kan komma närmare patienten.
4. Mångsidiga tillbehör
Utrustad med axelremmar, handledsremmar, benremmar och kroppsremmar för att säkerställa att patienter under narkos inte faller under operationen. Benplattorna, armstöden, kroppsstöden och benstöden är alla utrustade med minnesskumdynor för att säkerställa bekvämlighet under operationen och normal cirkulation av kroppsvätskor under operationen.
5. Lstörre hjuldesign
Basen på det mekaniska elektriska operationsbordet är utformad med stora hjul (diameter≥100 mm), vilket är flexibelt att röra sig. Hjulen höjs vid inbromsning, sängbotten har fast kontakt medmarken, och stabiliteten är god.
6. Inbyggt batteri
Vid strömavbrott klarar det inbyggda batteriet 50 operationer.
Pparametrar
| ModellPunkt | TDG-1 Elektrisk manövertabell |
| Längd och bredd | 2050 mm * 500 mm |
| Höjd (upp och ner) | 890 mm/690 mm |
| Huvudplatta (upp och ner) | 60°/ 60° |
| Bakplatta (upp och ner) | 90°/ 17° |
| Benplatta (upp/ner/utåt) | 30°/ 90°/ 90° |
| Trendelenburg/Omvänd Trendelenburg | 25°/ 11° |
| Lateral lutning (vänster och höger) | 20°/ 20° |
| Njurbrohöjd | ≥110 mm |
| Flex/Reflex | Kombinationsoperation |
| Kontrollpanelen | Frivillig |
| Elektromotoriskt system | Linak |
| Spänning | 220V/110V |
| Frekvens | 50Hz / 60Hz |
| Kraftkapacitet | 1,0 kW |
| Batteri | Ja |
| Madrass | Minnesmadrass |
| Huvudmaterial | 304 rostfritt stål |
| Maximal lastkapacitet | 200 kg |
| Garanti | 1 år |
Sstandardtillbehör
| Inga. | Namn | Kvantiteter |
| 1 | Anestesiskärm | 1 styck |
| 2 | Kroppsstöd | 1 par |
| 3 | Armstöd | 1 par |
| 4 | Benstöd | 1 par |
| 5 | Handtag för njurbrygga | 1 styck |
| 6 | Madrass | 1 uppsättning |
| 7 | Handfjärrkontroll | 1 styck |
| 8 | Kraftledning | 1 styck |